A A A

Legendy i podania

   W roku 1911 J.R.R. Tolkien wracając z wakacji w Szwajcarii do Anglii zakupił kilka kartek pocztowych z reprodukcjami obrazów.

   Wśród nich znalazła się praca niemieckiego artysty Madlenera „Der Berggeist” (Duch Gór), przedstawiająca starszego mężczyznę siedzącego na skale, pod sosną. Miał on białą długą brodę, ubrany był w kapelusz z szerokim rondem i długi płaszcz.W tle widoczne były wysokie skaliste góry. Przedstawione na pocztówce skaliste góry to samo serce krainy Ducha Gór, Śnieżka w Karkonoszach.Tak, to Karkonoski Duch Gór był pierwowzorem czarodzieja z Władcy Pierścieni.

 • Dlaczego Karkonosze zwano też Górami Olbrzymimi

     W dawnych czasach w miejscu, gdzie dziś wznoszą się szczyty Karkonoszy, leżała żyzna i bogata kraina. Mieszkało na niej plemię, które ta ziemia zrodziła i wychowała, ród szlachetnych i mądrych olbrzymów, prawych gospodarzy kraju.

 • Jak Liczyrzepa zyskał swoje miano

     Na szczycie Śnieżki mieszkał pan Karkonoszy, zwany dziś Liczyrzepą. Bardzo dawno temu błąkał się po swoich włościach, w pewnym momencie zauważył piękną dziewczynę kąpiącą się w górskim potoku.

 • Jak Liczyrzepa został królem kurkowym

     Jak podają stare zapiski z XIII wieku, książę świdnicko-jaworski Bolko I urządził po raz pierwszy na Dolnym Śląsku zawody strzeleckie o godność króla kurkowego. Ustawiono trzy tarcze z ruchomymi kurkami, a strzelcy musieli w nie trafiać.

 • O zakochanym paziu

     Pewnego razu na zamku Chojnik odbywała się wielka uroczystość, na którą zjechał piastowski książę Ludwik III z legnickiego dworu. Wydano wspaniałą ucztę i zamek przyozdobiono, a dla rozrywki gości odbywał się pokaz turnieju rycerskiego.

 • Jak odkryto kopalnię w Kowarach

     W dawnych czasach mieszkał w Kowarach zamożny gospodarz nazwiskiem Kopany. Miał on bardzo piękną córkę Hankę, o którą starało się wielu młodzianów.